Минуле

«Перемоги не вершать історію, а лише переписують її по-своєму.
Це заважає переможеним врахувати помилки і зробити правильні висновки з власного горя».

- Вільгельм Швебель

Василь Вишиваний

Vyshyvanyi18 серпня 1948 року в лікарні Лук'янівської в'язниці в Києві помер Василь Вишиваний. Так називав себе австрійський ерцгерцог (архікнязь) Вільгельм Габсбург, великий прихильник України і борець за її незалежність.

Народився Вільгельм Франц фон Га́бсбург-Лотари́нзький в родинному маєтку біля м. Пула в тогочасній австро-угорській провінції Істрія (колись Італія, зараз Хорватія) в Адріатичному морі. Батьком Вільгельма був австрійський ерцгерцог Карл Стефан Австрійський (1860-1933) – син Карла Фердинанда Австрійського і Елізабети Франциски Австрійської. Його мати – австрійська ерцгерцогиня Марія Терезія Австрійська-Тосканська (1862-1933) була дочкою ерцгерцога Карла Сальватора Австрійського-Тосканського та Марії Імакуляти Борбонської. Марія Тереза одружилася з Карлом Стефаном 28 лютого 1886 року в Відні.

Московія, Історія, Україна, УНР, Василь Вишиваний, УСС, Вильгельм Габсбург, Червоний Принц

Детальніше: Василь Вишиваний

Ігор Брановицький

NatriyІсторія оборони Донецького аеропорту привнесла у військову історію України велику кількість фактів героїчних вчинків наших військових. Однак першим, хто був відзначений відзнакою «Народний Герой», став боєць 90-го окремого десантного штурмового батальйону «Житомир» 81-ї десантно-штурмової бригади киянин Ігор Брановицький.

Народився І́гор Євге́нович Бранови́цький 25 квітня 1976 року в місті Київ. Закінчив загальноосвітню школу № 171 міста Києва (нині - Києво-Печерський ліцей «Лідер»), у 1995 році - відділення ЕТ Київського технікуму електронних приладів.

Московія, Війни, Історія, Україна, Кіборги, Московсько-Українські війни

Детальніше: Ігор Брановицький

Михайло Драй-Хмара

Dray Hmara1

В історію української літератури М. Драй-Хмара ввійшов як учасник літературного угруповання «неокласиків». Втім, у свідомості сучасників він, здається, стояв трохи осібно. Цьому сприяла і порівняно невелика поетична продуктивність М. Драй-Хмари, і менш активна, ніж у М. Зерова, П. Филиповича чи М. Рильського участь у поточному літературному житті. Та й стилістикою, поетикою письма він не в усьому відповідав виробленому вже на той час стереотипові «неокласика».

Московія, Історія, Україна, Українська література, Неокласики, Михайло Драй-Хмара

Детальніше: Михайло Драй-Хмара

Степан Бандера


Польща його засудила на смерть,
Гітлер кинув до концтабору, 
агент КДБ вбив його у Мюнхені 

Хто ж такий Степан Бандера? Не шукайте це ім'я у радянських енциклопедіях. Навіть мертвий він був небезпечним для імперії. Щоб не погрішити проти істини, слід визнати, що у Радянському енциклопедичному словнику Ви знайдете узагальнений іменник «бандерівці»: «учасники фашистських воєнно-терористичних банд українських націоналістів УПА в Західній Україні в 1943 – 47. Назва за ім'ям керівника С.А. Бандери (1908 – 59)». Але у тому ж словнику у статті про Організацію українських націоналістів (ОУН) читаємо, що підпілля було ліквідовано не в 47 році, а на початку 50-х років. 

Історія, Україна, Степан Бандера, Історичні особистості

Детальніше: Степан Бандера

Оста́фій Дашке́вич

Muzeum Slaskie Jan Matejko Ostatni Daszkiewicz(1455 — †1535) — київський шляхтич , був спочатку ротмістром, a до 1504 воєводою Олександра Ягелончика, староста канівський (1508) і черкаський (1514) , Трокський воєвода (1522), чечерський, кричевський (1534), пропойський староста, учасник повстання Михайла Глинського (1507). 

Цей славетний воїн походив з давнього роду української шляхти, що посідала маєтності на Брацлавщині та Поліссі. Народився в Овручі, на Житомирщині. Був родичем або знайомим з багатьма впливовими родинами Речі Посполитої і Східної Європи, родичем князів Глинських, Вишневецьких і Острожських, троюрідним небожем Яна Ходкевича — засновника роду Ходкевичів гербу «Кошцієша». Був родичем більшості відомих нині козацьких отаманів того часу. Сестра Богдана була одружена спочатку з Борисом Тишкевичом і пізніше з київським воєводою Андрієм Немировичем.

Історія, Польща, Україна, Козаки, Запорожці, Запорізька Січ

Детальніше: Оста́фій Дашке́вич

Петро Калнишевський

KalnyshПетро Калнишевський, без сумніву, належить до найколоритніших і водночас найтрагічніших постатей української історії. Небагато віднайдемо наших визначних попередників, яким би доля відміряла такий складний життєвий шлях. Хоча, здавалося, ніщо не віщувало П. Калнишевському стільки випробувань. Дорослі роки молодого Калниша розпочиналися типово, як і багатьох козацьких синів з Української козацької держави Гетьманщини. Хлопець, який вдався нівроку дужим та кмітливим, вирішив піти на Запорізьку Січ, про яку стільки наслухався від рідних та знайомих. 

Доля П. Калнишевського - повчальне втілення того, до чого призводять сподівання вгамувати апетити Московії за допомогою смиренності, усіляких поступок та демонстрацій лояльності.

Історія, Україна, Козаки, Запорожці, Петро Калнишевський, Кошовий отаман, Історичні особистості

Детальніше: Петро Калнишевський

Кошовий отаман Сидір Білий

biliyГріхом було б не згадати славне ім'я людини, котра великою мірою спричинилась до появи у Таврійському степу міста Миколаєва. Власне задля цієї мети він поклав своє життя. 

Стояла провесна 1776 року. Дорогою з Чернігова до Києва їхали два вершники. У невеликому гайку обидва спішилися, перевірили пістолі й поставали один навпроти одного. 

Очевидно, вони хотіли виконати традиційний для запорожців акт зведення порахунків із життям. Звичай полягав у тому, що обидва ставали один навпроти одного, цілилися одне одному в серце, один із них читав молитву, а на слові "амінь" обидва натискали на спускові гачки і одночасно падали мертвими. Самогубство на Січі вважалося великим гріхом, але звичай дозволяв прийняти смерть від руки побратима. 

Історія, Україна, Козаки, Кошовий отаман, Історичні особистості, Сидір Білий, Антон Головатий, Поль Джонс, Козацька слава

Детальніше: Кошовий отаман Сидір Білий

Данило Нечай

nechay with herbДанило Нечай (р.н.н. – 20.02.1651р.), визначний військовий і політичний діяч, один з організаторів національно-визвольної боротьби українського народу середини XVII ст., полковник брацлавський. 

Життя цьому полковникові судилося недовге, але вічне. Лицар надзвичайної сміливості й мужності, рішучий поборник козацької слави та селянської волі, Данило Нечай ще за життя став національним героєм, улюбленцем народу, оспіваним у піснях та думах, возвеличеним у переказах та легендах. До війська Хмельницького він приєднався з самого початку повстання і незабаром уже командував полком. Того ж таки 1648 року гетьман призначив його полковником брацлавським, тобто урядовцем території, порубіжної з тією, що перебувала ще під контролем Польщі, і обтяженої постійною прикордонною небезпекою.

Історія, Україна, Козаки, Данило Нечай, Козацький полковник

Детальніше: Данило Нечай

Іван Сулима

"Іван Сулима - один із тих легендарних ватажків, слава і безсмертя яких стають славою і безсмертям нації".

sulymaЖиттєпис Івана Сулими (р. н. невід. - страчений 1635) - одна з тих романтичних сторінок історії, що не набули ще і достатнього осмислення, і достатнього висвітлення в нашій історичній та художній літературі. Тим часом пригоди, яких подеколи зазнавав цей козацький лицар, просто-таки надзвичайні і здатні вразити будь-чию уяву.

Родом український шляхтич Іван Сулима був з Чернігівщини. Можна припустити, що він здобув непогану освіту, оскільки (і це відомо) замолоду керував маєтками канцлера Речі Посполитої, головнокомандувача польських військ Станіслава Жолкевського. Керувати маєтностями такого магната міг тільки освічений і тямущий чоловік, та ще й, як сподівався сам Жолкевський, відданий йому і королеві.

Історія, Україна, Козацтво, Історичні особистості, Іван Сулима, Гетьман

Детальніше: Іван Сулима

Степа́н Тимофе́евич Ра́зин

razinВремя было тревожное, военное. По первому зову Главного Войска, в случае угрожаемой опасности, казаки обязаны были являться в назначенное место и в Войсковом Кругу, народном вече, решали дела о походах или защите отечества, также судили изменников и ослушников, встречали царских послов и снаряжали в Москву зимовые (зимой) станицы. Войсковой Круг был верховным управлением всего Войска. Войсковой атаман избирался Кругом на один год, как и войсковой есаул. В мирное время атаман и есаул были простыми исполнителями постановлений Круга, во время же походов власть атамана была неограниченна.

Для морских поисков и частичных набегов на неприятельские владения избирались походные атаманы, а также и есаулы, исполнители атаманских приказаний. В каждом городе были свои атаманы и есаулы, избиравшиеся местным кругом на один год.

Московія, Історія, Козацька слава, Степан Разін

Детальніше: Степа́н Тимофе́евич Ра́зин

Більше статей...

  • 1
  • 2

Допомога проекту

На сайті 84 гостей та користувачі відсутні

Created with YOOtheme Pro

Оформлення: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

При повному або частковому використанні матеріалів посилання на http://prosvit.in.ua/ обов'язкове
Copyright © 2018-2019 ПроСвіт 
Всі права застережені